Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdroju

Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdroju to miejsce, które powinno znaleźć się na liście odwiedzin każdego, kto przebywa w okolicach górskiego uzdrowiska. Ekspozycja poświęcona góralom i zbójnikom z pewnością zainteresuje osoby w każdym wieku. Jest to jedyna wystawa w Małopolsce, która wykorzystuje nowoczesne technologie, interaktywność oraz multimedia, co sprawia, że zwiedzanie jest nie tylko przyjemne i emocjonujące ale również posiada aspekt edykacyjny.

Dla młodszych zwiedzających Muzeum przygotowało wiele atrakcji, które pozwalają na doświadczanie życia góralskiego, np. pranie czy kiszenie kapusty. Można także wcielić się w rolę zbójnika i spróbować odnaleźć ukryty skarb a także otrzymać Odznakę Tropiciela Zbójników.

Dla starszych osób przygotowano ekspozycję etnograficzną, która prezentuje życie góralskie oraz twórczość Jana Fudali – Jaśka z Gorców. Zwiedzający mogą poczuć klimat zabytkowej chałupy góralskiej oraz poznać wiele ciekawych faktów o historii i kulturze tych terenów. Wszystkie atrakcje zostały unowocześnione dzięki zastosowaniu technologii, takich jak ekrany dotykowe, projektory czy gry.

Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdroju oferuje także wiele zajęć i prezentacji w wielu językach oraz warsztaty regionalne, które pozwalają na bliższe poznanie tradycji i zwyczajów tego regionu. Dla grup zorganizowanych możliwe jest zrealizowanie indywidualnych zamówień.

W Muzeum każdy ma możliwość wcielenia się w rolę górala lub góralki i spróbowania swoich sił w różnych czynnościach związanych z życiem na wsi. Interaktywne atrakcje, takie jak pranie na tarze, spanie na sianie czy wyciskanie oscypka, zapewniają niezapomniane wrażenia i pozwalają lepiej zrozumieć trudną, ale zarazem fascynującą historię tych terenów.

Oprócz zwiedzania samego Muzeum, warto również odwiedzić Chatę Artystycznych Przygód, gdzie można skorzystać z bogatej oferty warsztatów kreatywnych, takich jak malowanie pamiątek regionalnych, tkanie czy ozdabianie zbójnickich czapek.

Godziny otwarcia Muzeum Górali i Zbójników

Muzeum jest nieczynne w okresie zimowym. Dla odwiedzających otworzy swoje drzwi w maju 2023.

Cennik biletów do Muzeum Górali i Zbójników

  • Bilet normalny – 14 zł
  • Bilet ulgowy – 10 zł
  • Bilet rodzinny 2+2 – 44 zł
  • Bilet rodzinny 2+3 – 54 zł
  • Dzieci do lat 4 / opiekun osoby niepełnosprawnej – 0 zł

Kontakt do Muzeum Górali i Zbójników

Adres:
ul. Sądecka 4,
34-700 Rabka-Zdrój

Numer telefonu:
+48 795 222 925

Adres e-mail:
kontakt@muzeum-zbojnikow.pl